Grip hastalığı, grip tedavisi, alerjik nezle..

Grip hastalığı, grip tedavisi, alerjik nezle..

gazete-haberleri
Mevsim değişikliği ile birlikte, salgın halinde yayılan grip yüzünden şu sıralar ne tarafa dönseniz gözleri kızarmış, burnunu silen insanlar görüyor olabilirsiniz. 10-15 yılda bir dünyayı kasıp kavuran, en son 1978 yılında görülen grip salgınının yeniden kapıları çalmasından endişe ediliyor. Uzmanlar, belirtileri şöyle sıralıyor: Yüksek ateş Titreme Baş ve kas ağrıları Gözlerde kızarma Burun akıntısı ve tıkanıklığı Grip tedavisinde dinlemenin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, sigara ve alkol kullanmamanın, düzenli uykunun, stresten uzak kalmanın, temiz havanın, bol sebze, meyve, salata ve sıvı tüketmenin gribi önlediğine dikkati çekiyor.

Grip mi Soğukalgınlığı mı?
Hiçbirimiz hasta olacağımızı fısıldayan belirtilerden hoşlanmayız. Yüksek ateş, öksürme ve Niagara Şelalesi gibi hiç durmadan akan bir burun büyük ihtimalle grip olduğunuzun göstergesidir.

Gribi nasıl tanımlarsınız? Kendimizi iyi hissetmek ve sefil hissederek geçirdiğimiz zamanları azaltabilmek için yapabileceğimiz bir şey var mı?

Gerçekten grip mi yoksa sadece soğuk algınlığı mı?

En son ne zaman gribe yakalandığınızı hatırlayabiliyorsanız, belirtiler bir kez kendini gösterdiğinde şikayet etmede hatalı davranmadığınızı da göreceksiniz. Ancak başlangıç evrelerinde vücudunuzun içinde olan biteni nasıl ifade edebilirsiniz?

Soğuk algınlığı rahatsızlık verici olsa da genellikle yüksek ateş, kas ağrıları ya da üşüme belirtilerini taşımaz. O yüzden eğer bu ileri belirtilerden herhangi birini yaşamıyorsanız o an için bu grip olmadığınız anlamına gelir.

Üç tür mevsim virüsü ve 200\'den fazla soğuk algınlığı tipi olduğu düşünüldüğünde, iyi haber büyük ihtimalle öksürükleriniz ve akan burnunuz yaygın bir soğuk algınlığının işaretidir. Grip olmak daha ciddi bir olaydır.

Komplikasyonlar için yüksek risk taşıyan bir kimse; çok küçük, çok yaşlı ya da Astım gibi başka tıbbi şartlar altında olanlar, belirtiler başgösterir göstermez doktora görünmelidir.

Grip Tedavisi


Ne yazık ki bir kez grip olduğunuzda devam etmesine izin vermek ve büyükannenizin tavsiyelerine uymak durumunda kalırsınız. Bol bol sıvı için ve dinlenin. Ilık sıvılar, örneğin tavuk suyuna çorba boğaza çok iyi gelir.
Acetaminophen (Tylenol) ya da ibrupofen (Advil) yüksek ateş ve kas ağrılarına birebirdir. Çocuklar ve gençler çoğunlukla ölümcül olan Ryes sendromu tehlikesi nedeniyle, ateş düşürmek için aspirin almamalıdır. Dekonjestanlar (burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran ilaç) , balgam söktürücüler ve öksürük şurupları çoğunlukla semptomları hafifletip, sisteminizi terkedene kadar griple birlikte yaşamanızı kolaylaştırabilirler.

Doktorunuz size en son çıkan hastalığın ömrünü kısaltıcı grip ilaçlarını da önerebilir. Bu ilaçlar hastalığın erken evresinde alındıklarında en etkilidirler. Bir haftadan uzun süredir hastaysanız ya da aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzu arayın:

Nefes darlığı
Nefesi tıkayan sarı kalın balgam, cerahat ya da kanlı cerahat
Çok yüksek ateş
Yüzde ağrılar
Korunmak en iyi ilaçtır

Gribi önlemenin ya da etkilerini azaltmanın en iyi yolu Eylül –Kasım arası grip aşısı olmaktır. Çünkü her yıl üç farklı grip tipi görüldüğünden her sene aşı olmak gerekir. Grip aşısı herkese tavsiye edilmez, özellikle de hamileyseniz ya da emziriyorsanız. O yüzden aşı olmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Grip olmaktan kaçınmanın en iyi ikinci yolu ellerinizi sık sık yıkamak ve yüzünüzden uzak tutmaktır. Bunu yaparsanız bir kapı kolundan ya da biriyle tokalaşmak yoluyla aldığınız mikropları gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza bulaştırmamış olursunuz. Bardak, kalem, telefon vb grip iletkenlerini paylaşmaktan da kaçınmalısınız.gazete-haberleri

Bu sitedeki bilgiler tedavi amaçlı değildir. Doktorunuza müracaat ediniz.